Płyta główna

Płyta główna jest najważniejszym elementem komputera, zarządzającym  wszystkimi pozostałymi  modułami i peryferiami. Nie jest sztuką naprawić płytę ale znaleźć przyczynę usterki – aby nie powracała. Więc aby ten organizm naprawić trzeba dysponować nie tylko bogatą wiedzą z zakresu elektroniki ale także maszynami do diagnozowania i specjalistycznych czynności serwisowo – naprawczych.

Typowe objawy usterki to: nie załączanie się laptopa,  chwilowe zaświecenie kontrolek i niemal natychmiastowe jego wyłączenie, brak ładowania, restarty, klawiatura nie działa prawidłowo, nie działa wi-fi i inne, – czasem wynik przepięcia,  zalania, uderzenia i innych ewidentnych, zamierzonych lub nie grzechów użytkowników…

Najczęściej występującą usterką jest obecnie zerwanie pinów pod mostkami lub chipami kart grafiki zintegrowanymi z płytą główną. Rozwiązaniem najczęściej jest pełny reballing.

W drugim rzędzie dopiero  pojawiają się problemy z układami ładowania, przegrzewaniem oaz płyty po zalaniu.

O ile zasilacze komputerów stacjonarnych są osobnym urządzeniem to już w laptopach ich miejsce zastąpują dwa układy. Zasilacz zewnętrzny stanowiący pierwszy stopień napięciowy, oraz układ wewnętrzny zlokalizowany na płycie głównej będący drugim stopniem obróbki napięcia.

Zasilacz zewnętrzny łatwo sprawdzić i wymienić to układ wewnętrzny zasilania sprawdzić i naprawić może jedynie elektronik.

Zmierzając do sedna sprawy o laptopa należy dbać bardziej.

Bardzo często  przynoszący laptopa do serwisu mówią „nikt mi tego nie powiedział”  – że laptopa trzeba konserwować, czyścić układ chłodzenia, że należy „dbać” o baterię, nie stosować tanich zasilaczy z allegro, nie trzymać sprzętu na kołdrze itd. itd…   …

Niestety wiedzę tą nabywają „po szkodzie” – chętnie się nią dzielimy:)

Ze względu na wysoki koszt nowych płyt głównych oraz daleko posuniętą integrację podzespołów na płycie komputery przenośne coraz częściej wymagają podczas naprawy usług nie informatyka, a elektronika.

Brak tej konsekwencji może zaowocować rozstaniem się z laptopem na długie tygodnie. Czasami nawet doprowadzić do konieczności zakupu nowego laptopa.

By tego uniknąć zapraszam do mojego serwisu.


Informacje

tel. +48 731 460 460
Serwis Komputerowy

os. Unitów Podlaskich 17
21-400 Łuków
(budynek sklepu "Stokrotka")
Bezpłatny PARKINGPromocje

Komplet usług serwisowych:

  • instalacja i konfiguracja systemu operacyjnego oraz sterowników,
  • instalacja oprogramowania użytkowego,
  • instalacja oprogramowania antywirusowego,
  • optymalizacja pracy komputera.

ZA JEDYNE 60 ZŁ

kod promocji: Serwis60
prosimy podać go podczas
wizyty w serwisie.